web analytics

Nowinki

Wszystko o przyjaznym transporcie

Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego??

ILE KOSZTUJE UTRZYMANIE SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?

Samochody elektryczne to pojazdy, na które decyduje się coraz więcej osób. Wraz z zakupem auta często pojawia się pytanie, jakie są koszty eksploatacji samochodu elektrycznego w porównaniu do kosztu utrzymania aut spalinowych. Ile więc kosztuje utrzymanie pojazdu z napędem elektrycznym, co składa się na koszty utrzymania i czy można zmniejszyć wydatki związane z eksploatacją samochodu? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów posiadania auta elektrycznego!

JAKI JEST KOSZT UTRZYMANIA SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?

W przypadku samochodów elektrycznych ich koszt utrzymania wiąże się przede wszystkim z koniecznością ładowania pojazdu, okresowymi badaniami stanu technicznego czy z obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia. Warto jednak podkreślić, że w porównaniu do samochodów spalinowych eksploatacja auta elektrycznego nie wiąże się z tak wieloma kosztami. Dlaczego?

Głównym powodem droższego utrzymania auta spalinowego jest ilość części, z jakich składa się silnik pojazdu. Wiele elementów ma charakter ruchomy, przez co serca pojazdów wymagają regularnej wymiany płynów, kontroli ich stanu, a nierzadko także napraw związanych ze zużywaniem się konkretnej części. Z kolei silniki pojazdów elektrycznych nie potrzebują do prawidłowej pracy wymiany oleju, pasków napędowych, czy filtrów oleju.

Co więcej, samochód elektryczny wyposażony zostaje w mniejszą ilość części ruchomych, co niweluje ryzyko wystąpienia ewentualnych awarii spowodowanych niedziałaniem jednego elementu. Warto dodać, że dzięki wyposażeniu samochodów w nowoczesne technologie (np. w modelu Kia EV6), części zamienne pojazdów zużywają się znacznie wolniej, co wpływa na częstotliwość ich wymiany.

Warto dodać, że coraz więcej modeli samochodów elektrycznych wyposażonych zostaje w wielostopniowe systemy rekuperacji energii, umożliwiające odzyskiwanie prądu np. w sytuacji hamowania (np. model Kia e-Soul). Ponadto nowoczesne pojazdy coraz częściej posiadają systemy wspomagania jazdy na autostradzie lub w korku, co ułatwia dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków panujących na drodze, a co za tym idzie – ilość zużywanej energii jest mniejsza. Takie aspekty z kolei wpływają na częstotliwość obowiązkowego ładowania auta.

Co składa się na koszty utrzymania samochodu elektrycznego?

 

 

Jak wcześniej wspomniano, koszty posiadania samochodu elektrycznego są znacznie niższe niż w przypadku aut spalinowych. Warto jednak wiedzieć jakie opłaty składają się na koszty utrzymania pojazdu. Są to m.in. opłata za przegląd techniczny (ok. 98 złotych raz w roku) oraz ubezpieczenie samochodu elektrycznego (koszt różni się w zależności od wielu czynników).

 

 

Do wydatków ponoszonych przez właściciela samochodu z napędem elektrycznym należy doliczyć także konieczność wymiany płynów eksploatacyjnych (hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy, czy przekładniowego) oraz koszt zakupu opon (raz na kilka lat) i ich wymiany.

 

 

Oczywistym i nieodłącznym wydatkiem jest także ładowanie samochodu elektrycznego. Jego cena różni się w zależności od używanej ładowarki. W przypadku ładowania pojazdu na stacjach ceny wynoszą od 140 do 300 złotych za naładowanie auta „do pełna”, zaś korzystając z ładowarki domowej, koszt ten oscyluje w granicach 35-70 zł. Wpływ na cenę ładowania ma m.in. aktualna stawka za kilowatogodzinę obowiązująca w danym rejonie.

 

 

Miesięczne i roczne koszty utrzymania samochodu elektrycznego

 

 

Chcąc określić miesięczne lub roczne koszty posiadania samochodu z napędem elektrycznym, należy wziąć pod uwagę ceny poszczególnych usług oraz zużycie energii przez pojazd. Koszt wymiany płynów eksploatacyjnych w serwisie może wynieść około 400 zł, zaś roczne ubezpieczenie pojazdu to średni wydatek 700 złotych. Przyjmując, że samochód będzie ładowany publicznie i w domu w proporcji 20:80, koszt przejechania 100 km wyniesie około 10 zł.

 

 

Podsumowując, roczne stałe wydatki ponoszone na utrzymanie samochodu elektrycznego wynoszą około 1200 zł. Przyjmując, że auto pokonuje miesięcznie 1000 km, koszt ładowania pojazdu na stacjach i w domu (proporcja 20:80) oscyluje w granicach 100 zł. Dodając wszystkie koszty i dzieląc je przez 12 miesięcy, można powiedzieć, że miesięczne utrzymanie samochodu elektrycznego wynosi około 200 zł. Przy podsumowaniu należy mieć także na względzie możliwość wystąpienia koniecznych do naprawy usterek (cena serwisu zależy od stopnia zaawansowania awarii).

 

 

Do miesięcznych i rocznych kosztów utrzymania pojazdu należy doliczyć również wszelkie usługi, z jakich korzysta kierowca samochodu elektrycznego. Może to być m.in. mycie i sprzątanie auta przez profesjonalną firmę detailingową, oklejanie lakieru samochodu folią zabezpieczającą, czy uzupełnianie auta o akcesoria. Należy jednak podkreślić, że nie są to wydatki obowiązkowe, dlatego nie uwzględniamy ich w podsumowaniu.

 

 

Czy można zmniejszyć koszty utrzymania auta elektrycznego?

 

 

Choć wiele opłat ponoszonych przez właściciela pojazdu elektrycznego ustalonych jest odgórnie, istnieją koszty, których wysokość można zmniejszyć dzięki wypracowaniu odpowiednich nawyków. Są to m.in. troska o żywotność akumulatora oraz regularna kontrola układu hamulcowego, co umożliwi opóźnienie konieczności wymiany elementów. Ponadto warto zadbać o regularne przeglądy nie tylko samego pojazdu, ale także jego opon, dzięki czemu posłużą one przez wiele lat.

 

 

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów utrzymania pojazdu jest korzystanie wyłącznie z ładowarki domowej, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z płatnych stacji ładowania samochodów. Aby obniżyć koszty ładowania, warto zainstalować panele fotowoltaiczne, co zapewni niemalże darmowe uzupełnianie energii. Warto także korzystać z publicznych, darmowych stacji ładowania pojazdów oraz przemyśleć opcję wykupienia abonamentu na najczęściej użytkowanej stacji płatnej.

 

 

PODSUMOWANIE

 

 

Samochody elektryczne to już częsty widok na drogach w Polsce i na całym świecie. Ich główną zaletą są niższe koszty eksploatacji w porównaniu do samochodów spalinowych. Warto także pamiętać, że pojazdy z napędem elektrycznym są ekologiczne, a zastosowanie w nich coraz to nowszych technologii umożliwia przejechanie nawet kilkuset kilometrów na jednym ładowaniu z zachowaniem pełnego komfortu jazdy. Chcąc oszacować roczne koszty utrzymania wybranego samochodu, warto zwrócić uwagę na cenę jego ubezpieczenia, ładowania oraz koszt usług związanych z obowiązkowym serwisem pojazdu.

 

 

Zrodło: https://kiaautopol.pl/

Back to top