ILE KOSZTUJE UTRZYMANIE SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?
Samochody elektryczne to pojazdy, na które decyduje się coraz więcej osób. Wraz z zakupem auta często pojawia się pytanie, jakie są koszty eksploatacji samochodu elektrycznego w porównaniu do kosztu utrzymania aut spalinowych. Ile więc kosztuje utrzymanie pojazdu z napędem elektrycznym, co składa się na koszty utrzymania i czy można zmniejszyć wydatki związane z eksploatacją samochodu? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów posiadania auta elektrycznego!
JAKI JEST KOSZT UTRZYMANIA SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?
W przypadku samochodów elektrycznych ich koszt utrzymania wiąże się przede wszystkim z koniecznością ładowania pojazdu, okresowymi badaniami stanu technicznego czy z obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia. Warto jednak podkreślić, że w porównaniu do samochodów spalinowych eksploatacja auta elektrycznego nie wiąże się z tak wieloma kosztami. Dlaczego?
Głównym powodem droższego utrzymania auta spalinowego jest ilość części, z jakich składa się silnik pojazdu. Wiele elementów ma charakter ruchomy, przez co serca [...]
Po doświadczeniach z tradycyjnymi akumulatorami użytkowanie aut elektrycznych zimą budzi zrozumiałe obawy. Czy jednak te obawy są faktycznie uzasadnione? Jak na ten temat wypowiadają się eksperci?
O tym, jak przy niskich temperaturach zachowują się auta spalinowe, zdążyliśmy się już wszyscy wielokrotnie przekonać. Przy dużym mrozie zamarzają, nie chcą odpalić, pojawiają się najróżniejsze usterki, których latem z reguły nie uświadczymy. Z autami elektrycznymi jest inaczej i to z kilku powodów. Jedną z ich największych zalet, odczuwalnych właśnie zimą, jest fakt, że „elektryki” nie mają żadnych problemów z porannym rozruchem. Jeśli tylko bateria jest naładowana choć na te kilka procent, „odpalą” z miejsca, za pierwszym razem. Nauczeni jednak złymi doświadczeniami z akumulatorami stosowanymi w autach spalinowych, kierowcy często pytają o to, czy mróz dla takiej baterii nie okazuje się dostateczną przeszkodą? Czy i w jaki sposób zasięg aut elektrycznych spada w ciągu zimy oraz czy [...]
Jak działa samochód elektryczny?
Samochód elektryczny (BEV – ang. Battery Electric Vehicle) działa dokładnie tak samo, jak samochód z silnikiem spalinowym, z tą różnicą, że do napędu wykorzystuje energię elektryczną, czyli prąd. Zamiast silnika spalinowego, umieszczonego niekoniecznie pod maską, jest silnik lub silniki elektryczne, sterownik oraz zestaw akumulatorów.
Cały układ jest prostszy, czystszy i bardziej cichy, bo silnik elektryczny nie generuje hałasu. Energia elektryczna zmagazynowana w akumulatorach jest przekazywana do silnika elektrycznego, który napędza koła samochodu bezpośrednio lub przez zespół przekładni mechanicznych.
Moment obrotowy silnika elektrycznego dostępny jest od zerowej prędkości obrotowej, w wyniku czego auto jest znacznie bardziej dynamiczne a technicznie nie ma konieczności stosowania sprzęgła. To właśnie dlatego samochody elektryczną podczas przyspieszania tak mocno wciskają w fotel, dają niewyobrażalne poczucie dynamiki i przyjemności z jazdy.
A skąd bierze się moment obrotowy? W przypadku silnika spalinowego ze spalania mieszanki (paliwa i powietrza) w cylindrze. W silniku elektrycznym na skutek oddziaływania pól magnetycznych wytworzonych przez [...]
Dzisiaj przedstawimy różnice pomiędzy samochodem hybrydowym a elektrycznym
Aby dobrze wybrać między hybrydowym a elektrycznym samochodem, należy zrozumieć różnice wynikające z rodzaju napędu.
Technologia
Główna różnica między hybrydowym a elektrycznym samochodem polega na tym, że hybryda jest napędzana jednocześnie silnikiem spalinowym i silnikiem elektrycznym, z oddzielnymi bateriami dla każdego. Samochód elektryczny natomiast ma swoją energię z pojedynczego silnika elektrycznego używanego do napędu pojazdu.
Konserwacja
Oprócz kosztów paliwa istnieją inne koszty związane z posiadaniem pojazdu. Koszty konserwacji, w szczególności, mogą być znaczące. Samochody hybrydowe, na przykład, napotykają wyzwania związane z silnikiem spalinowym, takie jak wymiana oleju, wymiana płynu przekładniowego lub wymiana paska.
Ponieważ hybrydy mogą polegać na swoim silniku elektrycznym, aby wspomóc ich silnik spalinowy, ich konserwacja nie jest tak kosztowna jak ta tradycyjnych pojazdów benzynowych. Jednak koszty konserwacji są wyższe niż w przypadku pojazdu elektrycznego.
Pojazdy elektryczne, z drugiej strony, unikają kosztów związanych z silnikami spalinowymi. Jednak nadal mają koszty konserwacji związane z uniwersalnymi problemami, [...]
Podróżować samolotem, pociągiem, czy samochodem? Wybór najbardziej przyjazny dla środowiska może nie zawsze być oczywisty. Najnowszy roczny raport Transport i środowisko 2020 (TERM) zajmuje się kwestią oceny wartości podróży koleją i samolotem w kontekście działań na rzecz wprowadzenia Unijnego Zielonego Ładu. Europejski Zielony Ład obejmuje cel, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu o 90% do 2050 r. w porównaniu z rokiem 1990. Przejście na bardziej zrównoważony transport może w istotny sposób przyczynić się do osiągnięcia tego celu. W przypadku transportu pasażerskiego kluczową rolę odegrać może przejście z transportu lotniczego na kolejowy.
Wpływ pociągów i samolotów na środowisko
W 2018 r. transport emitował 25% gazów cieplarnianych w UE. Emisje w tym sektorze pochodzą przede wszystkim z transportu drogowego (72%), natomiast transport morski i lotnictwo stanowią odpowiednio 14% i 13%, a udział kolei to 0,4% (wyłącznie emisje z pociągów z silnikami spalinowymi). Oprócz bezpośredniego przyczyniania się do globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia powietrza, uwzględnia się [...]