web analytics

Nowinki

Wszystko o przyjaznym transporcie

Samochód hybrydowy a elektryczny – różnice

Dzisiaj przedstawimy różnice pomiędzy samochodem hybrydowym a elektrycznym

Aby dobrze wybrać między hybrydowym a elektrycznym samochodem, należy zrozumieć różnice wynikające z rodzaju napędu.

Technologia

Główna różnica między hybrydowym a elektrycznym samochodem polega na tym, że hybryda jest napędzana jednocześnie silnikiem spalinowym i silnikiem elektrycznym, z oddzielnymi bateriami dla każdego. Samochód elektryczny natomiast ma swoją energię z pojedynczego silnika elektrycznego używanego do napędu pojazdu.

Konserwacja

Oprócz kosztów paliwa istnieją inne koszty związane z posiadaniem pojazdu. Koszty konserwacji, w szczególności, mogą być znaczące. Samochody hybrydowe, na przykład, napotykają wyzwania związane z silnikiem spalinowym, takie jak wymiana oleju, wymiana płynu przekładniowego lub wymiana paska.

Ponieważ hybrydy mogą polegać na swoim silniku elektrycznym, aby wspomóc ich silnik spalinowy, ich konserwacja nie jest tak kosztowna jak ta tradycyjnych pojazdów benzynowych. Jednak koszty konserwacji są wyższe niż w przypadku pojazdu elektrycznego.

Pojazdy elektryczne, z drugiej strony, unikają kosztów związanych z silnikami spalinowymi. Jednak nadal mają koszty konserwacji związane z uniwersalnymi problemami, takimi jak zmiana opon lub naprawy strukturalne.

Zarówno pojazdy w pełni elektryczne, jak i hybrydowe są narażone na ryzyko degradacji baterii. Jeśli jesteś jeszcze w okresie gwarancji na swoją baterię, nie musisz się martwić.

Jednak jeśli nie jesteś już objęty gwarancją, wymiana baterii elektrycznej może być bardzo kosztowna. Większość właścicieli pojazdów elektrycznych lub hybrydowych nie będzie musiała martwić się o wymianę baterii swojego pojazdu, ale ryzyko nadal istnieje.

Waga i Rozmiar

Zazwyczaj samochody elektryczne i hybrydowe są znacznie cięższe niż ich odpowiedniki z silnikiem benzynowym. Wynika to z tego, że silnik elektryczny, bateria, system regeneracji hamowania i powiązane systemy chłodzenia są integralną częścią projektu tych samochodów. Porównanie między pojazdami elektrycznymi a hybrydowymi musi być przeprowadzane na pojedynczym przypadku. Rozmiar baterii pojazdów elektrycznych często sprawia, że są one znacznie cięższe.

Wydajność

Hybrydowe samochody są bardziej oszczędne w zużyciu paliwa i mogą pokonywać dłuższe dystanse, podczas gdy samochody elektryczne jeszcze nie osiągnęły tego potencjału. Mimo to, samochody elektryczne są mniej szkodliwe dla środowiska niż hybrydy.

Hybrydowe i elektryczne samochody będą podlegały niższym podatkom we Francji w następnych latach. W tym kontekście oba samochody są doskonałym wyborem dla kierowców, którzy są bardziej świadomi swojego wpływu na środowisko.

Zauważ, że innowacje technologiczne nieustannie postępują. Chociaż samochody hybrydowe lub elektryczne były jeszcze dość rzadko spotykane na francuskich drogach dekadę temu, to teraz stanowią doskonałą alternatywę dla samochodów z silnikami benzynowymi.

Konsumpcja i zasięg

Wybór między hybrydą a samochodem elektrycznym to także kwestia napędu. Oba typy pojazdów są wyposażone w baterię, którą można ładować przy użyciu energii elektrycznej. Jednak pojazdy hybrydowe są bardziej elastyczne, ponieważ wykorzystują też benzynę. Posiadanie silnika benzynowego zmniejsza problemy związane z ograniczonym zasięgiem samochodu elektrycznego.

Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że w samochodzie elektrycznym skończy się prąd, niż że skończy się go i benzyny w pojeździe hybrydowym. W rzeczywistości jest znacznie więcej stacji benzynowych niż stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Jednak koszt energii elektrycznej jest niższy niż koszt paliw, jeśli jest on obliczany na podstawie liczby przejechanych kilometrów.

Żrodlo: autohero.com

Back to top